Styrränta1,75 %SEK/EUR11,25SEK/USD9,81Signaler idag0
Borsen.ai
BU

Bulten AB

BULTENNasdaq StockholmOrg.nr 556668-2141Consumer Discretionary

Bulten AB är ett consumer discretionary-bolag noterat på Nasdaq Stockholm. Finansiella nyckeltal visas här när de finns i våra öppna källor.

Nyckeltal 2024 (koncern)

Källa:ESEF-RAPPORTUppd. 31 DEC 2024
Omsättning
Resultat
161,0 mkr

+27 % jämfört med föregående år

Eget kapital
2,1 mdkr

+12 % jämfört med föregående år

Anställda
Omsättning över år
Resultat över år

Snabbfakta

Räkenskapsår2024
Omsättning
Resultat161,0 mkr
Eget kapital2,1 mdkr
Anställda
Koncern · källa ESEF

Blankningsstatus

2,60 % total blankning

Senaste insynsaffären

Förvärv · 3 september 2026

Axel Berntsson (Verkställande direktör (VD))

Fler på Nasdaq Stockholm

Nyckeltal per år

Källa:ESEF-RAPPORTUppd. 31 DEC 2024
ÅrOmsättningResultatEget kapitalAnställda
2024161,0 mkr2,1 mdkr
2023127,0 mkr1,8 mdkr
202274,0 mkr1,8 mdkr
2021154,0 mkr1,7 mdkr
Källa:FINANSINSPEKTIONENUppd. 3 SEP 2026
PersonTypVolymPrisDatum
Axel BerntssonVerkställande direktör (VD)Förvärv60 00067 SEK3 september 2026
Ulf LiljedahlStyrelseordförandeFörvärv128 08064 SEK1 september 2026
Axel BerntssonVerkställande direktör (VD)Förvärv17 42763 SEK28 augusti 2026
Axel BerntssonVerkställande direktör (VD)Förvärv14 62760 SEK26 augusti 2026
Ulf LiljedahlStyrelseordförandeFörvärv30 00058 SEK4 augusti 2026
Ulf LiljedahlStyrelseordförandeFörvärv7 62156 SEK30 juli 2026
Ulf LiljedahlStyrelseordförandeFörvärv1 39353 SEK28 juli 2026
Ulf LiljedahlStyrelseordförandeFörvärv51155 SEK29 juli 2026
Ulf LiljedahlStyrelseordförandeFörvärv12 39552 SEK27 juli 2026
Axel BerntssonVerkställande direktör (VD)Förvärv8 21654 SEK28 juli 2026
Källa:FINANSINSPEKTIONENUppd. 6 MAJ 2022
InnehavarePositionDatum
Citadel Advisors LLC0,50 %6 maj 2022
WORLDQUANT LLC0,50 %29 december 2021
BlackRock Investment Management (UK) Limited0,59 %20 juli 2016
Macquarie Funds Management Hong Kong Limited0,51 %26 februari 2016
BlackRock Institutional Trust Company, National Association0,50 %1 juli 2015

Signaler

Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Axel Berntsson (Verkställande direktör (VD)) för 4,0 mkr

1 insynsperson, totalt värde 4,0 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Ulf Liljedahl (Styrelseordförande) för 8,3 mkr

1 insynsperson, totalt värde 8,3 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Axel Berntsson (Verkställande direktör (VD)) för 1,1 mkr

1 insynsperson, totalt värde 1,1 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Ulf Liljedahl (Styrelseordförande) för 1,7 mkr

1 insynsperson, totalt värde 1,7 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Ulf Liljedahl (Styrelseordförande) för 426 tkr

1 insynsperson, totalt värde 426 tkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Ulf Liljedahl (Styrelseordförande) för 28 tkr

1 insynsperson, totalt värde 28 tkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Bulten AB: Axel Berntsson (Verkställande direktör (VD)) för 441 tkr

1 insynsperson, totalt värde 441 tkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN

Vanliga frågor

Vad omsätter Bulten AB?
Omsättning visas här när en årsredovisning finns inläst från våra öppna källor.
Vem är störst insynshandlare i Bulten AB?
Senast registrerade insynstransaktion gjordes av Axel Berntsson (Verkställande direktör (VD)).
När kommer nästa rapport från Bulten AB?
Rapportdatum publiceras här när kalenderdatan är på plats.

Uppgifterna bygger på öppna officiella källor och kan innehålla fel eller eftersläpningar. Borsen.ai ger allmän information — aldrig investeringsrådgivning.