Styrränta1,75 %SEK/EUR11,28SEK/USD9,81Signaler idag0
Borsen.ai
SH

Svenska Handelsbanken AB

SHB A ASHB B BNasdaq StockholmOrg.nr 502007-7862Financials

Svenska Handelsbanken AB är ett financials-bolag noterat på Nasdaq Stockholm. Räkenskapsåret 2024 omsatte koncernen 62,3 mdkr med ett resultat på 27,5 mdkr.

Nyckeltal 2024 (koncern)

Källa:ESEF-RAPPORTUppd. 31 DEC 2024
Omsättning
62,3 mdkr

+0 % jämfört med föregående år

Resultat
27,5 mdkr

−6 % jämfört med föregående år

Eget kapital
210,0 mdkr

+2 % jämfört med föregående år

Anställda
Omsättning över år
Resultat över år

Snabbfakta

Räkenskapsår2024
Omsättning62,3 mdkr
Resultat27,5 mdkr
Eget kapital210,0 mdkr
Anställda
Koncern · källa ESEF

Blankningsstatus

7,78 % total blankning

Senaste insynsaffären

Förvärv · 26 augusti 2026

Pär Boman (Styrelseordförande)

Fler på Nasdaq Stockholm

Nyckeltal per år

Källa:ESEF-RAPPORTUppd. 31 DEC 2024
ÅrOmsättningResultatEget kapitalAnställda
202462,3 mdkr27,5 mdkr210,0 mdkr
202362,2 mdkr29,1 mdkr205,1 mdkr
202250,2 mdkr21,5 mdkr196,0 mdkr
202119,5 mdkr181,7 mdkr
Källa:FINANSINSPEKTIONENUppd. 26 AUG 2026
PersonTypVolymPrisDatum
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv411 472146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv387 039146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv1 715146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv282 391146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv7 113146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv8 136146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv172146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv150 000146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv559146 SEK26 augusti 2026
Pär BomanStyrelseordförandeFörvärv1 403146 SEK26 augusti 2026
Källa:FINANSINSPEKTIONENUppd. 29 MAJ 2026
InnehavarePositionDatum
Ilex Capital Partners (UK) LLP0,50 %29 maj 2026
Kintbury Capital LLP0,51 %9 april 2026
Canada Pension Plan Investment Board0,50 %9 mars 2026
Citadel Advisors Europe Limited0,50 %30 december 2025
Marshall Wace LLP0,54 %13 september 2024
MILLENNIUM INTERNATIONAL MANAGEMENT LP0,58 %14 juni 2024
Viking Global Investors LP0,55 %21 mars 2024
Qube Research & Technologies Limited0,58 %6 mars 2024
Marble Bar Asset Management LLP0,61 %5 december 2022
AQR Capital Management LLC0,50 %23 januari 2020
AQR CAPITAL MANAGEMENT, LLC0,51 %15 augusti 2019
AQR Capital Management, LLC0,88 %30 augusti 2018
Bank of Montreal1,02 %21 mars 2017

Signaler

Insynsköp

Insynsköp i Svenska Handelsbanken AB: Pär Boman (Styrelseordförande) för 291,6 mkr

1 insynsperson, totalt värde 291,6 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Svenska Handelsbanken AB: Pär Boman (Styrelseordförande) för 351,3 mkr

1 insynsperson, totalt värde 351,3 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN
Insynsköp

Insynsköp i Svenska Handelsbanken AB: Fredrik Lundberg (Styrelseledamot) för 139,1 mkr

1 insynsperson, totalt värde 139,1 mkr.

Källa:FINANSINSPEKTIONEN

Vanliga frågor

Vad omsätter Svenska Handelsbanken AB?
Räkenskapsåret 2024 omsatte koncernen 62,3 mdkr.
Vem är störst insynshandlare i Svenska Handelsbanken AB?
Senast registrerade insynstransaktion gjordes av Pär Boman (Styrelseordförande).
När kommer nästa rapport från Svenska Handelsbanken AB?
Rapportdatum publiceras här när kalenderdatan är på plats.

Uppgifterna bygger på öppna officiella källor och kan innehålla fel eller eftersläpningar. Borsen.ai ger allmän information — aldrig investeringsrådgivning.